Bazy Danych

Rodzaje relacji w bazach danych

Jeden do jednego

W przypadku relacji jeden-do-jednego dla wiersza w tabeli A może istnieć maksymalnie jeden zgodny wiersz w tabeli B i odwrotnie. Relacja jeden-do-jednego jest tworzona, jeżeli obie kolumny pokrewne są kluczami podstawowymi lub podlegają unikatowym ograniczeniom.

Jeden do wielu

Relacja jeden-do-wielu jest najbardziej powszechnym rodzajem relacji. W przypadku relacji tego typu dla wiersza w tabeli A może istnieć wiele zgodnych wierszy w tabeli B. Natomiast dla wiersza w tabeli B może istnieć tylko jeden zgodny wiersz w tabeli A. Na przykład tabele „Wydawcy” i „Tytuły” są powiązane relacją jeden-do-wielu. Oznacza to, że każdy wydawca publikuje wiele tytułów. Jednak każdy tytuł pochodzi tylko od jednego wydawcy.

Wiele do wielu

W przypadku relacji wiele-do-wielu dla wiersza w tabeli A może istnieć wiele zgodnych wierszy w tabeli B i odwrotnie. Taka relacja jest tworzona przez zdefiniowanie trzeciej tabeli, nazywanej tabelą skrzyżowań. Klucz podstawowy tabeli skrzyżowań składa się z kluczy obcych zarówno z tabeli A, jak i z tabeli B.Dodaj komentarz


Dodaj

Komentarze

mjeimie, Dodany: 04.10.2018, 10:01
huawei lepszy
mjeimie, Dodany: 04.10.2018, 10:00
jd jd jd jd jd
Janusz, Dodany: 28.09.2018, 09:49
Xiaomi lepsze i tak.
Deeznuts, Dodany: 14.02.2017, 15:37
DoBrE P o M a R a Ń c Z o W e

© 2013-2018 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl