Progamy do baz danych
Microsoft Access
Microsoft Access jest to system obsługi relacyjnych baz danych, wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Bazy danych Access są zapisywane w pojedynczych plikach (rozszerzenie ACCDB). Jest to wygodne w przypadku prostych zastosowań, jednak kosztem wydajności, wielodostępności oraz bezpieczeństwa danych.
Aby uniknąć takich problemów Access można podłączyć do zewnętrznych źródeł danych (do dowolnego źródła obsługującego popularne oprogramowanie pośredniczące, np. do serwera Microsoft SQL Server, PostgreSQL lub innej bazy MS Access). W takim przypadku Access spełnia rolę graficznego interfejsu dla zewnętrznych źródeł danych, a nie całego systemu obsługi baz danych.
MDB Viewer Plus
Program daje użytkownikowi możliwość pracy z bazami danych Microsoft Access, nie wymagając przy tym instalacji jakichkolwiek dodatkowych składników - w tym również wspomnianego Accessa. Bazuje on na komponencie Microsoft Data Access Components (MDAC), który domyślnie jest składnikiem systemu Windows.
MDB Viewer Plus potrafi nie tylko otwierać pliki MDB/ACCDB, ale również je edytować, a także tworzyć nowe bazy danych od podstaw. Aplikacja wyposażona została w prosty i czytelny interfejs graficzny, pozwalający na pracę z wieloma bazami danych jednocześnie dzięki obsłudze mechanizmu kart. Ponadto w ręce użytkownika trafiają funkcje wbudowanej wyszukiwarki, filtrowania i sortowania rekordów, wydruku wyników zapytań oraz zabezpieczania baz danych hasłem i wyświetlania relacji pomiędzy tabelami.
GS-Base
GS-Base to rozbudowany, ale łatwy w obsłudze program bazodanowy polskiego autorstwa. Umożliwia tworzenie baz, z nieograniczaną ilością rekordów, w których każdy z nich zawiera do 2047 pól.
Aplikacja posiada możliwość tworzenia bardzo dużych (do 12 mln rzędów) i jednocześnie szybkich tabel przestawnych oraz kreowania pól obliczeniowych, udostępniających ok. 300 formuł, w tym także złożone wyszukiwanie między tabelami. Ponadto potrafi w pełni wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie procesora do obliczeń i wyszukiwań, wysyłać e-maile ze spersonalizowanymi załącznikami i treścią, a także drukować tabele, formularze, listy i dowolne etykiety. GS-Base oferuje funkcje zapisu danych do szablonów HTML i do plików PDF, obsługuje rożne warianty plików DBF oraz daje możliwość synchronizacji baz danych używanych przez różnych użytkowników.
DBeaver
DBeaver to rozbudowane środowisko do zarządzania bazami danych. Aplikacja oferuje kompleksowy zestaw funkcji, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno w zastosowaniach hobbystycznych jak i komercyjnych. Ważną cechą narzędzia jest wysoka uniwersalność. Mowa tu o obsłudze najpopularniejszych systemów operacyjnych (Windows, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris, AIX, HPUX) oraz współpracy ze wszystkimi istotnymi typami baz (MySQL, Cassandra, Oracle, Derby, Firebird, SQLite, Sybase, PostgreSQL, ODBC, MS SQL Server, Ingres, Informix, HSQLDB i inne posiadające sterownik JDBC). Całość wyposażona jest w przyjazny, w pełni konfigurowalny interfejs użytkownika.
FileMaker Pro
FileMaker to uniwersalne narzędzie bazodanowe dla systemów Windows, Mac OS X oraz rozwiązań mobilnych (iPhone, iPad). Pakiet pozwala na tworzenie baz danych w zasadzie nieograniczonych wielkością i funkcjonalnością. Program będzie przydatny w zastosowaniach edukacyjnych oraz biznesowych (sprzedaż, zarządzanie zadaniami, prowadzenie spisów magazynowych).
FileMaker Pro
Exportizer to program pozwalający na eksport, podgląd i edycję baz danych. Wszystkie informacje zawarte w bazie mogą zostać wyeksportowane do różnych formatów (pliki baz danych, arkuszy kalkulacyjnych, HTML, TXT itd.), skopiowane do schowka systemowego, czy wysłane do drukarki. Aplikacja korzysta z interfejsu ADO (ang. ActiveX Data Object), silnika BDE (Borland Database Engine) oraz systemu Interbase. Program umożliwia eksport baz zapisanych w formatach DB, DBF, text, CSV do formatów text, CSV, XLS, RTF, XML, HTML, DBF. Pozwala także na wykonywanie instrukcji INSERT dla danych zawartych w bazie. Narzędzie oferuje mnóstwo parametrów decydujących o właściwościach wyeksportowanych plików – ustalimy m.in. wersję bazy danych, zakres rekordów, ilość kolumn i rzędów w tabeli oraz ich nazewnictwo, separatory pól, a także zdecydujemy o dołączaniu pól Memo oraz użyciu terminatora linii. Eksport może zostać przeprowadzony za pomocą interfejsu graficznego lub przy użyciu linii wiersza poleceń. Program potrafi sam generować odpowiednie komendy, według wybieranych przez nas opcji w interfejsie.
Komentarze